Jste zde

Ideální stav

Čeho bychom rádi dosáhli, v bodech:

Role, doba, nálada

Záměr je prostý - dobové co jde, tedy i lidé, jejich charakter, osobnost, projev, prostě myšlení a vystupování. Na straně druhé hra, ne pruda a nuda. Zatímco věci (viz o nich dále) se dají pořídit a prostě použít, zabydlení se v roli a její zvládnutí je přetěžký úkol vyžadující nemalé úsilí. Je to tedy na nás na všech - dobře si svou roli zvolit, dobře ji promyslet a výborně ztvárnit...

Kostýmy

Podmínkou účasti je středověký kostým (v rámci ideálního stavu z XIII. - XV. století). Pro Křesťany to znamená zhruba následující části oděvu:

 • spodní šat (jednoduchá "téčková" kytlice, většinou nebarvené nebo přírodní barvy) - u nuzáků takřka jediný kus šatstva
 • svrchní šat (barevný, více zdobený, s lepším střihem), u velmožů z dražších látek a např. s krumplováním (vlněný nebo lněný, příp. brokátový nebo hedvábný) přepásaný opaskem, případně dvoudílný komplet dle módy XV. století - kalhoty s padacím mostem, vesta, doublet, případně svrchní kabátec. 
 • (u pánů) nohavice připínací ke spodnímu pásku nebo "a la" kalhoty
 • plášť z pevné látky podle funkce (zda-li je na okrasu nebo proti nepříznivému počasí) sepnutý sponou či "svázaný" tkanicí, popř. bez možnosti rozepnutí, tj. svlékací přes hlavu; s kapucí nebo bez ní
 • boty kožené, od "kotníčkových" pevných po vysoké boty z jemné jelenice připínací ke spodnímu opasku
 • pokrývky hlavy (u vdaných dam nutné!; u pánů nepovinně různé čapky, slamáky, kapuce aj.)

Rádi bychom, aby alespoň co se týče oblečení a výstroje byla akce "velmi dobová", ne sice jako Wothamburg, ale "jak jen kdo může". Výjimky z kostýmové povinnosti jsou pouze následující:

 • je dovoleno mít spodky či legíny, pokud jsou z přírodní látky a jsou jednobarevné (žádné proužky na straně nohavice, nápisy apod.). Nepřípustné jsou umělé šusťákoidy, elasťáky a tepláky!! Kdo si je vezme, bude chodit s holýma nohama (což je také možnost) !!
 • je dovoleno nosit dnešní spodní prádlo a ponožky, ale všechny další kusy oděvu podléhají specifikaci doby. Není tedy přípustné např. nosit pod kytlici či halenu (a už vůbec ne přes ní!) svetr nebo košili.
 • pozn: NENÍ povoleno mít s sebou "obyčejné" boty, a to (snad) za žádných okolností. Žádná turistická obuv zakrytá nějakou kůží nebo kožešinou, nic takového. Výjimka tohoto typu hrubě znevýhodňuje ty, kteří se na Pouť vydají v obuvi dobové, to je jediný důvod.

Samozřejmě je na každém z vás, jakou roli na sebe vezmete, můžete být mnichem či jeptiškou, rytířem, nuzákem, písařem, žoldákem, kurtyzánou, sedlákem, někteří z vás budou velmoži (pozor, to pouze ti, kteří vedou skupinu min. 3 osob - viz pravidla), ale vždy mějte na paměti, že musíte mít na sobě odpovídající dobové odění, výstroj a výzbroj! A ještě důležitá informace pro dámy: Ve středověku ženy nebojovaly, neoblékaly zbroj a pokud se jich vůbec účastnily, tak pouze jako doprovod mužů, jako řádové sestry pečující o nemocné nebo jako kurtyzány. To samé bude platit na této akci. Pokud tedy chcete jet (a všichni by tomu byli rádi), přijměte jednu z rolí době odpovídající a oblečte náležitý dámský šat. Výjimku mohou tvořit ty, které se zamaskují za muže, ale s tím, že nesou i jasnou "herní odpovědnost" za následky, až/pokud budou odhaleny. Doufám, že se žádná z dam nyní neurazila, taková prostě byla doba a na tom se nic nedá změnit!

Výstroj

Jde o všechny věci a předměty, které si sebou budete chtít vzít. V podstatě by mohly být rozděleny do následujících oblastí, přičemž obecně opět platí, že všechny by měly být (jak jinak) "dobové". Jsou to: Věci na přespání

 • Je jen málo možností pod čím spát a jak tedy snášet případnou nepřízeň počasí. Jednou z nich je odmítnout jakýkoli přístřešek a vystačit si s pevným, pokud možno nepromokavým pláštěm, do kterého se člověk na noc zabalí a spí - a pokud bude pršet, udělá si provizorní přístřešek z větví, nebo se vyspí pod stromem. Druhá možnost je vzít si s sebou kus plachty přírodní barvy (tj. nejlépe bíle, při nejhorším i jednobarevná zelená celta), ze které si vyrobí jednoduchý přístřešek. Poslední možnost je vzít s sebou historický (tj. pouze dobový!!) stan. Pokud se taková skupina najde, bude to jen dobře, ale chce to dobře rozmyslet, protože takový stan je dost těžký a je k němu potřeba tyčí... Jiná než zde uvedená možnost není (!!), platí tedy zákaz moderních stanů typu "áčko", "polokoule" apod.
 • Na čem spátje druhá, neméně důležitá věc. Doporučuji použít kůže, smrkové haluze nebo seno, popř. vlastní věci, pláště či oblečení. Opět platí zákaz různých "karimatek" a "alumatek" [to snad pouze ve výjimečných případech, ze zdravotních důvodů a po dohodě!].
 • Čím se přikrýt? Pláštěm, dekou (pouze ne-umělou a jednobarevnou v přírodní barvě!), kůží, senem nebo ničím. Žádné spacáky a podobné hrůzy!

Věci na jídlo a k jídlu Všechny objemy, ve kterých se bude vařit by měly být dobové, tzn. nejlépe měděné kotle (ale hliníkový kotlík je povolená výjimka vzhledem k nedostupnosti měděných nádob) a hliněné hrnce. Mezi další povolené předměty patří dřevěné a keramické misky (žádné "eshusy" či chcete-li "ešusy"), džbány, láhve dobového tvaru a vzezření, dřevěné lžíce (!!) apod. Na vodu kožené vaky nebo některou z výše uvedených typů nádob- a výjimečně i plastové láhve pod podmínkou, že budou po celou dobu v látkovém či koženém obalu a opatřeny korkovou či podobnou zátkou (!).

Potraviny a jídlo vůbec, by mělo také vycházet ze surovin odpovídajích dané době. Ale tomu je potřeba věnovat nějaký ten čas v chytrých knihách, což může být poněkud náročné. Pro zjednodušení tedy platí zhruba následující omezení: žádné konzervy a nedobové obaly (jako např. alobal, umělá hmota, tetrapack nebo igelit) - tím se sám zúží výběr surovin a jídel na "pytlíkovatelné" potraviny jako je mouka, luštěniny, suchý salám, klobása, placky, tvrdý sýr, zelenina, ovoce atp. Možná to zní drsně, ale lze to, je to vyzkoušeno. A dále - pozor na dobové určení: ještě nebyla objevena Amerika(!), takže žádná kukuřice ani brambory ani kafe ani čokoláda! V celku to závisí na vaší úvaze co lze a co už ne, v rámci dobových reálií. Upozorňuji v této souvislosti na vstupní prohlídku, při které proběhne "de-igelitizace", obecně, bude vše nedobové z akce vyloučeno.

Do čeho balit? Těžká věc, je nutno použít obyčejné plátěné či kožené vaky, brašny, taštice, váčky u opasku apod. Pokud je někdo schopen vzít historický malý žebřiňák nebo nůši, bude to mít jednodušší i složitější (ojojoj, ta převýšení), s oslíkem, mulou nebo koněm ještě lépe! Ale žádné batohy, torny, usárny apod. Po zkušenosti z minula mohu jen doporučit tzv. „štucel“ – do látky sbalené věci jako podlouhlý tenký válec, který se přehodí přes jedno rameno a na boku spojí; vznikne tím nositelný „chomout“.

Boj (zbraně, zkušenosti)

Základní podmínkou pro každého, kdo chce během poutě vzít do ruky zbraň, je zkušenost s bojem s ní. Pro více informací odkazujeme na Pravidla, tam se dovíte více.

Registrace

Je nutná zejména proto, že jen registrovaní se doví, kam přesně mají přijet. Využijte kontaktního formuláře ve kterém budou informace o kontaktní osobě, mobilu, počtu osob, které se registrují, jejich pohlaví, věku (do 18ti či nad 18 let), výstroji a výzbroji, popř. jestli máte nějaký nápad na vaše zapojení do hry (váš soukromý quest).

Pokud se bude registrovat skupina s více jak 3mi členy, ať si mezi sebou zvolí "vůdce", který bude dále veden jako velmož, tzn. jako šlechtic (dále mu z toho neplynou žádná zvláštní práva ni povinnosti mimo těch, které sám uzná za vhodné a dobově souhlasící - a která prosadí mezi ostatními). Ten ať si zvolí své jméno a heraldické barvy pod kterými budou "jeho lidé" bojovat a všechno tohle uvede do registrace také.

Zápisné

A je to tu ;) Poplatek je stanoven na 150,-- Kč na osobu a bude použit na zajištění nezbytných rekvizit, doplňků, administrativu a případně nějaké ty efekty a překvapení... Tento poplatek je nutné po zaslání registrace uhradit bankovním převodem a to nejpozději týden před akcí.

Číslo účtu: 670100-2208474116/6210

Věk účastníků

Na tuto akci mohou jet teoreticky všichni - nicméně s věkem pod 15 let je poněkud problém... Nechceme žádná prohlášení rodičů a administrativní prudu, stejně jako nechceme jít sedět proto, že na naší akci někdo někoho zmrzačil/zabil (nebo svedl ;) Jednoduše, organizátoři se zříkají jakékoli odpovědnosti za nehody, zranění a jiné nepředvída(tel)né události, které se během akce "mohou přihodit". Vždyť to po nich ani nikdo rozumný nemůže chtít, když nikoho nebudou hlídat, ba právě naopak.

Minimální věk účastníků akce je stanoven na 15 let (se souhlasem rodičů), případně u osob mladších 18 let se zákonným doprovodem (kamarád není zákonný doprovod).

Pozn. nakonec: Přijde vám celá tato akce po přečtení těchto řádek "fakt ujetá" a podmínky nesplnitelné? Všechno tohle se dá s předstihem několika týdnů splnit, jen chtít. Pokud by jste chtěli poradit ve kterémkoli z těchto bodů, kontaktujte nás.